עברית English Tiếng Việt
ישראל וייטנאם
הודעות לנוסעים לוייטנאם:

פיתוח תשתיות בויאטנם

ויאטנם, מדינה קומוניסטית בעלת משטר חד-מפלגתי, הפכה תוך שלושה עשורים מאחת המדינות העניות באסיה להבטחה הגדולה של היבשת. ויאטנם זכתה לכינוי "סין החדשה" לאור הערכות רבות לפיהן היא צפויה להחליף את סין מבחינת ערך הייצור העולמי. ואכן, נראה כי ויאטנם הולכת ותופסת לה מקום מיוחד בתוך השינויים הכלכליים והמדיניים המתרחשים בשנים האחרונות.

רקע כללי על ויאטנם

ויאטנם או בשמה הרשמי "הרפובליקה הסוציאליסטית של ויאטנם", היא מדינה בדרום מזרח אסיה. מצפון גובלת המדינה ברפובליקה העממית של סין, במערב עם לאוס וקמבודיה ועם מפרץ טונקין במזרח ובדרום. ויאטנם במתכונת הנוכחית קיימת משנת 1976, לאחר שהסתיימה מלחמת ויאטנם והושלם כיבוש דרום ויאטנם על ידי צפון ויאטנם. אוכלוסיית המדינה מונה 93.6 מיליון בני אדם, נכון לשנת 2017.
בשל כוח העבודה הזול יחסית, הפכה ויאטנם לארץ יצרנית, אליה עוברים יצרנים מסין. במהלך העשור האחרון, ויאטנם היא ללא ספק אחת המדינות המצליחות בעולם במונחים של צמיחה כלכלית מהירה ובת קיימא, אחרי סין.

כלכלת ויאטנם

החל משנות השמונים החלה ויאטנם לערוך פיתוחים כלכליים שונים, ההופכים אותה בהדרגתיות, מכלכלה מנוהלת לליברליזציה ולשוק חופשי. הכלכלה המקומית צומחת בקצב של כ-6% בשנה, דבר ההופך אותה לאחת מבין 20 הכלכלות הצומחות בכל העולם.
כחלק ממהלכי פיתוח תשתיות בויאטנם, הוקמו 3 אזורי פיתוח כלכלי מיוחדים, שיציעו למשקיעים הזרים תמריצים נרחבים ויקטינו את המגבלות שחלו עד היום במדינה. זאת, משום שההשקעות הזרות הישירות, בעיקר בייצור, מהוות מפתח לצמיחת המדינה. 
ואכן, הודות לרגולציה של המדינה במתן תמריצים לפיתוח תשתיות ותעשייה לצד הקלה במגבלות הבעלות על חברות גדולות במדינה, ובזכות הצמיחה הכלכלית המואצת, חברות השקעות פרטיות וקרנות הון ריבוניות, מזרימות במהלך שנת 2018 סכומי שיא לויאטנם. כך, נתונים עדכניים ליום 24.4.18 הראו כי חברות ויאטנמיות מנפיקות או מתכננות להנפיק מניות בסך 3 מיליארד דולר לפחות, כולל הנפקות ראשונות של חברות פרטיות.
רשויות המדינה מתמרצות חברות הייטק בינ"ל להעתיק את מרכזי הייצור שלהן אל ויאטנם ולהפוך אותה למוקד של ייצוא אזורי. הממשלה בויאטנם נערכת למכירת ההחזקות בעשרות מפעלי תעשייה וחברות של המדינה למשקיעים מקומיים וזרים. לצעד זה יש גם פוטנציאל להוות מוקד משיכה תיירותי, הודות לתהליכים מעניינים המתרחשים במפעלים, אותם ניתן להפוך לחוויה ולפעילות יוצאות דופן.

מה צופן העתיד?

בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2018, הייצוא החזק מויאטנם הוביל להתרחבות מגזר הייצור במחצית הראשונה של השנה. על פי הערכות כלכליות, הצמיחה הכלכלית של ויאטנם צפויה להימשך גם בשנה הבאה, הודות לביקוש החזק הנמשך לייצוא תעשייתי ולגל הנמשך בזרימת ההשקעות הזרות התומכות בענפי הייצוא. לפי התחזיות, המשק הויאטנמי צפוי להתרחב ב-6.7% בשנת 2018, לאחר עלייה של 0.1% מתחזית חודש יולי אשתקד, וב-6.6% בשנת 2019.

יחסי ישראל - ויאטנם

ישראל וויאטנם מנהלות משא ומתן מתקדם בדרך לעריכת הסכם אזור סחר חופשי (אס"ח). זאת, כחלק ממדיניות סחר החוץ במשרד הכלכלה, לפיה יש להרחיב את הייצוא מישראל אל שווקים חדשים ולהדק את היחסים הכלכליים עם מדינות אסיה בהן יש כלכלות צומחות. הסכם סחר חופשי עם ויאטנם, יכול ליצור מגוון הזדמנויות עסקיות עבור חברות ישראליות, בתחומי התקשורת, תוכנה, הנדסה, ייעוץ ועוד.
לסיכום
ויאטנם, המדינה בדרום מזרח אסיה, נמצאת בראשית הפריצה הכלכלית הגדולה שלה. פיתוח תשתיות בויאטנם, יציבות השלטון הקומוניסטי, חברות בארגון הסחר העולמי וכן כוח אדם זול יחסית, הופכים אותה ליעד אטרקטיבי עבור משקיעים, יזמים ויצרנים מישראל וממדינות שונות ברחבי העולם.